Dodatkowe zobowiązanie w VAT
- Adam Książek
- 19 maj
- 2 minut(y) czytania
Nie tak dawno podzieliłem się moimi przemyśleniami na temat należytej staranności w podatku VAT (a generalnie moje przemyślenia mają i powinny znaleźć zastosowanie również do innych podatków).
Dziś chciałbym rozwinąć ten wątek o kwestie dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w art. 112b ustawy o VAT – a w szczególności o to, jakie okoliczności organ podatkowy powinien wziąć pod uwagę przy jego ustalaniu.
➡️ Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w VAT
Ustawa o VAT w art. 112b przewiduje możliwość określenia podatnikowi przez organ podatkowy dodatkowego zobowiązania podatkowe w VAT w sytuacji wykrycia u podatnika nieprawidłowości związanych z zaniżeniem zobowiązania podatkowego lub zawyżeniem kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
➡️ Miarkowanie dodatkowego zobowiązania podatkowego
W zależności od okoliczności organ podatkowy może nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowego w ramach uznania administracyjnego w wysokości odpowiednio: do 15%, do 20%, do 30%.
Możliwość różnicowania sankcji wprowadzono w ustawie nowelizującej z 2023 r. zastępując sztywno określone sankcje 15%, 20% i 30% – tutaj kłania się wyrok TSUE z 15 kwietnia 2021 r. C-935/19 Grupa Warzywna sp. z o.o. v. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.
Wymierzając dodatkowe zobowiązanie podatkowe (czyli ustalając %) naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego bierze (z urzędu) pod uwagę:
1️⃣ okoliczności powstania nieprawidłowości,
2️⃣ rodzaj i stopień naruszenia ciążącego na podatniku obowiązku,
3️⃣ wagę i częstotliwość stwierdzanych dotychczas nieprawidłowości,
4️⃣ kwotę stwierdzonych nieprawidłowości,
5️⃣ sposób zachowania się po stwierdzeniu nieprawidłowości.
Te przesłanki decydują nie tylko o wysokości sankcji, lecz także pokazują przesunięcie akcentu na indywidualizację odpowiedzialności – co wymaga od podatników m. in. proaktywnego podejścia do compliance.
W tym miejscu wracamy do kwestii należytej staranności – i pytania: jak minimalizować ryzyko dodatkowego zobowiązania w maksymalnej wysokości?
Tutaj niewątpliwie pomocne będą odpowiednie procedury – obejmujące m.in. weryfikację kontrahentów, kontrolę dokumentacji oraz regularne audyty podatkowe – w moim odczuciu takie działania pozwolą nie tylko wykazać dobrą wolę podatnika, ale również stanowić istotny argument w ewentualnym sporze z organami podatkowymi.
W erze postępującej digitalizacji podatków (KSeF 😊) i coraz bardziej zaawansowanej analityki po stronie KAS – inwestycja w procedury i szkolenia to już nie koszt, lecz ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwego potknięcia.